همیشه به گردش و سفر...

بنر
کویر
ابوظبی

قوانین و مقررات رزرواسیون بلیت

#

• این سامانه مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران، قوانین جرایم اینترنتی و مجموعه‌ قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می‌نماید.
• خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می‌شود که از کلیه‌ قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.
• مسافرین محترم متعهد می‌شوند که اطلاعات خود را هنگام ثبت‌نام و رزرو به صورت صحیح در وب‌سایت وارد نمایند. در صورت ورود اطلاعات ناقص يا نادرست، مسئولیت عواقب بعدی این عمل بر عهده‌ کاربران خواهد بود.
• سایت رزرواسیون به فروش اینترنتی بلیط هواپیما می‌پردازد و در قبال شرایط، کنسلی، تاخیر یا تعجیل در پرواز مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت.
• سامانه رزرواسیون اطلاعات شخصی مسافرین را با هیچ مجموعه‌ دیگری به اشتراک نخواهد گذاشت و مراجع ذیصلاح فقط در صورت لزوم موارد قانونی، امکان استفاده از این اطلاعات را خواهند داشت.
• مسافرین محترم در خرید پروازهای چارتر در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات شرایط قیمت و کنسلی متفاوت مواجه هستند.
• در صورت کنسل شدن پرواز چارتر از طرف شرکت هواپیمایی و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف شرکت هواپیمایی، مبلغ بلیط به‌طور کامل مسترد خواهد شد. ( مهر کنسلی پرواز از طرف شرکت هواپیمایی بر روی تمامی بلیت ها الزامی می باشد، در غیر این صورت وجهی مطابق قوانین شرکت هواپیمایی استرداد نمی گردد)
• قیمت بلیط چارتر برای نوزاد تا 2 سال، معادل با 10 درصد کل هزینه‌ی قیمت بلیط بزرگسال است که باید در فرودگاه تهیه بشود.
• قیمت بلیط چارتر برای کودکان بین 2 تا 12 سال، برابر با قیمت بلیط بزرگسال است.
• طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده‌ شرکت هواپیمایی برگزار کننده‌ پرواز می باشد.
• هنگام ثبت‌نام و رزرو بلیط، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. امکان اصلاح نام مسافر پس از خرید نهایی بلیط وجود ندارد و سامانه رزرواسیون هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده‌اند بر عهده ندارد و برای اصلاح اطلاعات، مسافر می‌بایست بلیط را کنسل و مجدداً خریداری نماید.
• بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر پذیرش نخواهد شد.
• در قوانین هواپیمایی کشوری، مسافران نوزاد کم‌تر از دو سال، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال، بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد و بلیط کودک را به هیچ وجه نمی‌توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خریداری نمود.
• لازم به ذکر است که در بلیط‌های نرخ مصوب سیستمی، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است، اما در بلیط‌های چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک (2 تا 12 سال) با بزرگسال برابر می باشد.
• مسافرین محترم پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیط پرینت گرفته و هنگام مراجعه به فرودگاه، در پروازهای چارتر ارائه‌ یک نسخه‌ی چاپ شده از بلیط و در پروازهای سیستمی، ارائه‌ی شماره‌ بلیط به همراه مدرک معتبر شناسایی به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است.
• هر نوع کنسلی بلیط از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی متفاوت می باشد. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت بلیط کسر شده و مابقی‌ پول، به‌طور آنلاین به حساب مسافر استرداد می‌گردد. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (بین 24 تا 72 ساعت) می‌باشد. این مسئله در مورد پروازهای چارتر یا غیر قابل استرداد صادق نیست و هزینه‌ بلیط این پروازها در صورت کنسلی از طرف شرکت هواپیمایی به طور کامل پرداخت می‌شود.
• لغو یا تاخیر بیش از دو ساعت پرواز به دلایل شرایط بدی آب و هوا و مشکلات پروازی از طرف شرکت هواپیمایی ، جریمه‌ کنسلی را شامل نمی‌شود و مسافرین می بایستی با ممهور شدن کنسلی بلیت توسط شرکت هواپپیمایی و تکمیل فرم درخواست آنلاین استرداد بدون جریمه در سایت را پر نموده تا وجه استرداد گردد.
• در صورت ابطال پرواز و یا تاخیر بیش از دو ساعت که سبب انصراف مسافر از پرواز گردد، ارائه‌ بلیط و رسید مهر شده توسط ایستگاه مبدا پروازی، به منظور هرگونه پیگیری و استرداد بدون جریمه‌ الزامی است در غیر اینصورت شامل جرائم کنسلی می گردد.
• قابل توجه است در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو پرواز متوالی را تهیه نماید، بایستی حداقل 3 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر می‌باشد.
• لازم به ذکر است که اگر پرواز رفت و برگشت از دو شرکت هواپیمایی مختلف باشند، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه‌ی کنسلی شود. ( با توجه به تفاهم همکاری بین شرکت های هواپیمایی، در فرودگاه جهت اطلاع از شرایط کنسلی و استرداد پیگیری لازم انجام شود تا بدون خسارت و یا حداقل خسارت متوجه مسافرین محترم شود).
• مسافرین حق تغییر قیمت بلیت، دست بردن در مفاد بلیت به هر طریق و هر شکل، و یا فروش مجدد بلیت با قیمتی بالاتر از مبلغ ذکر شده را ندارد و در صورت برخورد مطابق مقررات قانونی برخورد خواهد شد.
• طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف‌کننده‌ سیستم ایمنی استفاده می‌نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می‌باشد. همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند.
• بر اساس قوانین موجود، صدور بلیت در مسیرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای افغانستان، هند، بنگلادش و پاکستان مقدور نیست و درصورت خرید بلیط توسط این افراد، تمام مسئولیت‌های بعدی، بر عهده‌ی خود کاربر خواهد بود.

توجه:
ساعت ثبت درخواست کنسلی پرواز، بر اساس ساعتی که سایت ایرلاین مذکور اعلام می‌کند محاسبه می‌شود. بنابراین برای اطمینان از ثبت به موقع درخواست خود، 10 دقیقه زودتر از زمان اعلام‌شده در جدول زیر را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، مسوولیت تاخیر در ثبت درخواست و افزایش جریمه کنسلی را بر عهده نمی‌گیرد.جدول درصد جريمه بليت هاي داخلي سيستمي

خط هوايي

کلاس نرخي

تا 12   ظهر 3 روز قبل از پرواز

تا 12 ظهر

1 روز قبل از پرواز

تا 3 ساعت

قبل از پرواز

تا 30 دقيقه

قبل از پرواز

از 30 دقيقه

قبل از پرواز به بعد

ايران اير IR

H V Y C J  

20 %

40%

M Q O

30%

60%

N

100%

ماهانW5

X T V Q P R Y

10%

30%

50%

L

15%

40%

50%

I

20%

40%

50%

N

20%

50%

70%

C

30%

40%

70%

U W

90%

95%

آسمان EP

W R X V M Q N Y S O

20%

40%

D I Z

15%

30%

B

100%

L H K

30%

60%

آتا    I3

به غير از L

20%

40%

50%

L

100%

قشم اير QV

به غير از NRK

5%

10%

30%

50%

N R K

100%

کيش اير Y9

J C Y H V

تا 24 ساعت قبل از پرواز 20%

از 24 ساعت قبل از پرواز به بعد 40%

Q M N L O

تا 24 ساعت قبل از پرواز 25%

از 24 ساعت قبل از پرواز به بعد 50%

اير تور B9

به غير از O

20%

20%

40%

50%

50%

O

50%

100%

نفت NV  

30%

50%

از 2 ساعت مانده به پرواز به بعد 65%

تابان

HH

به غير از U H

20%

30%

40%

50%

U H

100%

کاسپين

RV

K

40%

70%

M

30%

60%

L

90%

S

15%

40%

C

10%

30%

H

20%

50%

معراج

B B1

از زمان صدور تا 4 ساعت قبل از پرواز 40 هزار تومان

از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد 60 هزار تومان

H H1

از زمان صدور تا 4 ساعت قبل از پرواز 40 هزار تومان

از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد 50 هزار تومان

Y Y1

از زمان صدور تا 4 ساعت قبل از پرواز 55 هزار تومان

از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد 70 هزار تومان

P

100%

تفتان

همه

15%

25%

40%

55%

60%·          در هواپيمايي ماهان نرخ 2 تا 12 سال معادل 75 درصد نرخ بزرگسال و در ساير خطوط هوايي معادل 50 درصد مي باشد.

·          در تمامي ايرلاين ها نرخ نوزاد زير 2 سال معادل 10 درصد بزرگسال مي باشد.